Blíží se konec roku 2014 a my jsme navštívili Bílinskou stáčírnu. V jejím areálu už třetím rokem probíhá rozsáhlá rekonstrukce a výstavba nového, moderního závodu. Láhve z Bílinské stáčírny se objevují na pultech obchodů v nové podobě, která dává tušit potenciál celého projektu. Bílinská kyselka se také mezitím stala oficiální vodou České Miss a české fotbalové reprezentace. Kobaltově modré láhve, typické pro tuto značku, se objevují i na dalších prestižních místech. Zeptali jsme se tedy těchto seveočeských patriotů, jaká je současnost celého areálu a jaké plány mají do budoucna.

Po několika letech rozsáhlé rekonstrukce již není možné nijak přehlédnout, že to s Bílinskou kyselkou myslíte opravdu vážně. Podařilo se vám uskutečnit všechny plány, které jste zveřejnili v předchozích článcích?

Vojtěch Milko:
Jak jsme slíbili, podařilo se nám to hlavní. Kompletní rekonstrukce budov a vestavba podzemního výrobního závodu. Nový závod se plně osvědčil při stáčení do vlastních nových PET i skleněných lahví. Tyto kroky byly nejdůležitější k tomu, abychom všechny věci mohli rozpohybovat správným směrem.

Jaký konktétně směr máte na mysli?

Karel Bašta:
Chtěli bychom podporovat rozvoj českého lázeňství, které má ve světě velmi dobré jméno. Naši zahraniční partneři od nás vyžadují autentičnost a originalitu. Žádné napodobování cizích vzorů nemá smysl, když sami máme světové značky.

Budete tedy pracovat i na poli lázeňství jako takového?

Karel Bašta:
Pokud se ptáte na naší roli v procesu lázeňské léčby, jsme v první řadě stáčírna českých přírodních léčivých zdrojů. Dodáváme tedy léčivé minerální vody tam, kde se s nimi provozuje léčba. Dodáváme také do obchodů a lékáren pro domácí užití či pokračování lázeňské pitné kůry. Našimi domovskými léčebnými lázněmi jsou Lázně Teplice, ale léčivé vody z Bílinské stáčírny se objevují a budou objevovat nejen zde.

Přichází s novým výrobním závodem také nějaké nové výrobky?

Vojtěch Milko:
Ano, to bylo i cílem stavby nového závodu. Do listopadu 2014 vyráběné litrové PET lahve s jednoduchými etiketami podstatnou měrou blokovaly další rozvoj. Nyní se konečně vyrábí mnoha trhy dlouho očekávané kobaltové sklo 250ml a 750ml. Rovněž jsme rozšířili naší řadu o PET 0,5 L, které jsou pro mnoho zákazníků nepoměrně praktičtější než velké litrovky. Také dále pracujeme na kompletní řadě pravých bylinných extraktů.

Pravé bylinné extrakty. Nejedná se tedy o slazené nápoje na které jsou spotřebitelé v česku zvyklí?

ing. Zdeněk Nogol:
Skutečně se nejedná o slazené nápoje. Bílinská kyselka zde slouží jako nosič pro lékařsky připravovaný extrakt z léčivé byliny. Jelikož se při extrakci používají nejšetrnější metody, má výsledný extrakt biologickou hodnotu větší než čaj z dané byliny, který by byl připravený spařením ve vařící vodě. Vařící voda totiž často biologicky aktivní látky znehodnocuje. Pro milovníky kvality jsme nově připravili extrakt Žen Šen a Aloe Vera. Oceníte u nich jejich přírodní čístotu, sladké limonády s příchutěmi ale rozhodně nečekejte. Výrobu sladkých limonád neplánujeme, nebudeme vyrábět to, čím je náš trh zcela přesycen. Zůstaneme u toho, v čem jsme jedineční.

Jste jednou z několika málo firem, které budou reprezentovat Severní Čechy na světové výstavě EXPO 2015 v italském Milánu.

Vojtěch Milko:
Vážíme si toho, že jsme byli osloveni vedením Ústeckého kraje. Víme ale, že Bílinská kyselka a Zaječická hořká voda představují skutečné klenoty našeho regionu, nezaměnitelné a žádané ve světě. Byli jsme a budeme ryze českou firmou. Jsme hrdí na náš kraj, pracujeme tady, platíme zde daně, a vydělané peníze zde také investujeme.

Veřejnost nyní vnímá Bílinskou kyselku na mnoha prestižních místech. Pro mnohé je to velké překvapení.

Vojtěch Milko:
Jsme hrdí na to, že Bílinská kyselka je oficiální vodou České Miss a české fotbalové reprezentace. Jsme patrioti a jsme také oficiálním partnerem FK  Teplice, HC Verva Litvínov, FK Jablonec a podporujeme již druhým rokem Mezinárodní Taneční Festival, který se koná tradičně v Ústí nad Labem. Podtrhujeme tím hrdost na náš národ a chceme, aby i zahraniční trhy vnímali naše vody jako součást našeho životního stylu a naší bohaté kulturní a společenské tradice. A to nejen v Evropském, ale v celosvětovém kontextu. Naše Severní Čechy byly historicky jedním z nejbohatších Evropských regionů a my chceme svým dílem přispět k tomu, aby byl veřejností opět tak vnímán.

Chtěli bychom za celý kolektiv stáčírny popřát krásné prožití Vánočních svátků a šťastný nový rok 2015. Děkujeme všem, kteří nám pomáhali a zachovávali přízeň.