Exkurze Bílinská kyselka

Termíny jsou v pracovní dny od 10:00 – 15:00 (pro skupinu 8 osob a více)

Dospělí 150,-, Děti a studenti 70,-

Rezervujte si váš termín:
tel.: 734 841 981

basta@lazenskeprameny.cz

Exkurze na Bílinské kyselce pro skupiny na ředitelství zřídel v Bílině s odborným výkladem managera marketingu Karla Bašty. Poznáte zde světoznámou historií českého lázeňství a navštívíte moderní provoz stáčírny lázeňských pramenů. Ochutnáte přímo ze zdroje BJ-6 nejcennější pitný lázeňský pramen Evropy. V hale pramenů v Inhalatoriu ochutnáte bílinský Obecní pramen.

Stáčení se staletou tradicí probíhá v moderně rekonstruovaném interiéru. Při ochutnávce se každý může přesvědčit o výtečných kvalitách Bílinské kyselky, jejíž parametry umožnují lahvování bez jakýchkoliv úprav. Ochutnat též můžete i světovou legendu, Zaječickou hořkou.

Co u nás uvidíte?

Dále je v areálu bohatě protkaného turistickými stezkami k dispozici lázeňský restaurant, Lobkovická lesní kavárna Café Pavillon, minigolf, přírodní amfiteátr, koupaliště, sportovní stadion, tenisové kurty, připravuje se městské Infocentrum, prodejna s kompletním sortimentem stáčíren Bílina a Mariánské Lázně, Připravuje se Muzeum Bílinská kyselka.

3D model areálu

INFOCENTRUM BÍLINSKÁ KYSELKA

kyselka@icbilina.cz

Tel.: 725 508 148

Zde uvidíte svůj rezervovaný termín:

czechtourism

Popis zřídelní lokality BÍLINSKÁ KYSELKA

Bílinská kyselka a Zaječická hořká jsou po staletí známé po celém civilizovaném světě. Oba léčivé prameny představují světovou špičku a významnou součást evropského pojetí LÁZEŇSTVÍ.

Bílina Kyselka, místo kde se psaly dějiny

1-3Zřídla nejznámějších evropských léčivých pramenů byla navštěvována významnými světovými osobnostmi. Zavítal sem J. J. Berzelius, otec moderní chemie. A. Humbolt, německá cestovatelská legenda, J. W. Goethe, L. Beethoven a mnoho dalších. Jezdili sem kvůli pramenům a kvůli doktorům A. E. Reussovi (otec evropské balneologie) a V. Löschnerovi z nedalekého “salonu Evropy”, lázeňských Teplic (Teplitz in Böhmen). Také kvůli vášnivým diskuzím, zda je zdejší impozantní hora Bořeň (Biliner Stein) pravým “německým stratovolkánem”. Tím ale není, jedná se o vyvřelinu freatomagmaického vulkánu, stejně jako všechny ostatní vrcholy Českého Středohoří.

Co najdeme v areálu Bílinské kyselky

V areálu Bílinská kyselka vás čeká komplexní sestava rekonstruovaných budov knížecího obchodního a průmyslového ředitelství zřídel, místo stáčení a výroby Bílinské kyselky a Zaječické hořké vody. Dále lázeňské budovy, mohutný lázeňský lesopark s arboretem, lesní amfiteátr s digitálním kinem, minigolf, lázeňský restaurant, velké koupaliště, tenis, fotbalové hřiště, atletický stadion a informační stezku. K odpočinku slouží také lobkovický Cafe Pavilon, kopie dřevěného švédského hotelu, umístěná v lesoparku blízko lázeňských budov. V blízké době se připravuje muzeum mineralogie a těžby nerostů a také muzeum nejznámější železnice Rakousko-Uherské monarchie a nejbohatší soukromé společnosti ve střední Evropě, Aussiger-Teplitzer Eisenbahn.

Co je Bílinská kyselka

Bílinská kyselka je nejsilnější a složením vynikající alkalický a přirozeně perlivý pramen. Staré české slovo “kyselka” značí pramen s obsahem “kysličníku” uhličitého. Tato přirozená perlivost, velmi vhodná pro užití v gastronomii kvůli osvěžující chuti, také Bílinskou nejvíce odlišuje od jinak velmi podobných zdrojů francouzského lázeňského města Vichy.

Díky této podobnosti se také Bílině ve světové literatuře říkalo “německé Vichy”. Alkalické léčivé vody jsou královnami léčivých vod díky svému mnohostranému využití. Od prostého snížení kyselosti žaludku, přez dlouhodobou regulaci vylučování žaludečních kyselim, Bílinská je vhodná takřka pro všechny procesy zažívání a látkové výměny. Po celou dobu Rakousko-Uherska i socializmu byla doporučována pro průmyslové provozy, pro diabetiky a pro preventivní pitné kúry při prevenci ledvinových a močových kamenů.

Co je Zaječická hořká

Zaječická hořká voda jako nejčitší hořkosolný pramen zaujala světovou veřejnost díky zprávě Bedřicha Hoffmana, osobního lékaře pruského panovníka. Ten v ní nalezl dlouho hledaného nástupce soli z anglického Epsomu, která byla známá jako dokonalé projímadlo. Hořká sůl, síran hořečnatý, dokonalým projímadlem zůstává díky své schopnosti rozpouštět obsah střev. Zaječická hořká je dodnes těžena na stejném místě ve stejných kvalitách a je velice oblíbená a mnohdy přímo pro pacienty klíčová. První česky tištěná encyklopedie také hovoří o tom, že “čistí krev”, a dnes již víme, že její obsah síranů napomáhá k účiné metabolizaci toxinů a jejich vyloučení z těla.

Zásah knížecího ředitelství zřídel Bílina do dějin světové farmacie

Rozšíření známosti produktů lobkovického ředitelství zřídel Bílina dalo také vzniknout celosvětovému pojmenování prvních vyráběných “prášků”. Tyto první produkty farmacie byly pojmenovány spontáně (bez souhlasu Lobkoviců) jako Sedlecké prášky (Seidlitz Powders) a svým složením měly připomínat Bílinskou a Zaječickou, což ale zdaleka nebyla pravda. Výrobci ale měli jistotu, že lidé Sedleckou vodu vnímají jako luxusní léčivo. Tisíce různých druhů balení a krabiček Sedleckých prášků jsou nyní zajímavým sběratelským artiklem a celá tato kauza opravňuje nazývat Zaječickou jako “matku všech léčiv”.