Exkurze Bílinská kyselka

Pravidelné sobotní exkurze každých 14 dní s odborným výkladem managera marketingu Karla Bašty. Poznáte zde světoznámou historií českého lázeňství a navštívíte moderní provoz stáčírny lázeňských pramenů. Ochutnáte zde přímo ze zdroje BJ-6 Bílina nejcennější pramen Evropy.

Současné stáčení probíhá na místech se staletou tradicí v moderně rekonstruovaném interiéru. Při ochutnávce se každý může přesvědčit o výtečných kvalitách Bílinské kyselky, která se díky svým přirozeným kvalitám stáčí bez jakýchkoliv úprav. V letních měsících mohou exkurze obsahovat i cestu po zřídelních místech.

VSTUPNÉ SOBOTNÍ VEŘEJNÉ EXKURZE (jednotlivci a skupiny)

Dospělí 70,- Kč, Děti 50,-

INDIVIDUÁLNÍ EXKURZE
(mimo veřejné sobotní – minimálně 8 osob)

Dospělí 150,-, Děti a studenti 70,-

Exkurze na Bílinské kyselkce

Exkurze je možné domluvit na
tel.: 725 508 148

Dále je v areálu bohatě protkaného turistickými stezkami k dispozici lázeňský restaurant, Lobkovická lesní kavárna Café Pavillon, minigolf, přírodní amfiteátr, koupaliště, sportovní stadion, tenisové kurty, připravuje se městské Infocentrum, prodejna s kompletním sortimentem stáčíren Bílina a Mariánské Lázně, Připravuje se Muzeum Bílinská kyselka.

3D model areálu

Facebookový seznam akcí a exkurzí:
www.facebook.com/pg/Bilinskakyselka/events/

INFOCENTRUM BÍLINSKÁ KYSELKA

Tel.: 725 508 148

czechtourism

Popis turistické lokality BÍLINSKÁ KYSELKA

Tyto názvy nejsou zdaleka jen regionální značkou. Oba dva léčivé prameny představují po staletí světovou špičku a významné fenomény evropského pojetí LÁZEŇSTVÍ. Pod názvy BILINER Sauerbrun a Saidschitzer Bitterwasser (Sedlitz Wasser) již první encyklopedie Britannica uvádí “po celém civilizovaném světě známé” léčivé prameny Lobkovického knížecího ředitelství zřídel.

Bílina Kyselka, místo kde se psaly dějiny

1-3Zřídla nejznámějších evropských léčivých pramenů byla navštěvována významnými světovými osobnostmi. Zavítal sem J. J. Berzelius, otec moderní chemie. A. Humbolt, německá cestovatelská legenda, J. W. Goethe, L. Beethoven a mnoho dalších. Jezdili sem kvůli pramenům a kvůli doktorům A. E. Reussovi (otec evropské balneologie) a V. Löschnerovi z nedalekého “salonu Evropy”, lázeňských Teplic. Také kvůli vášnivým diskuzím, zda je zdejší impozantní hora Bořeň (Biliner Stein) pravým “německým stratovolkánem”. Tím ale není, jedná se o vyvřelinu freatomagmaického vulkánu, stejně jako všechny ostatní hory Českého Středohoří.

Co najdeme v areálu Bílinské kyselky

V areálu Bílinská kyselka vás čeká komplexní sestava rekonstruovaných budov knížecího obchodního a průmyslového ředitelství zřídel, místo stáčení a výroby Bílinské kyselky a Zaječické hořké vody. Dále lázeňské budovy, mohutný lázeňský lesopark s arboretem, lesní amfiteátr s digitálním kinem, minigolf, lázeňský restaurant, velké koupaliště, tenis, fotbalové hřiště, atletický stadion a informační stezku. K odpočinku slouží také lobkovický Cafe Pavilon, kopie dřevěného švédského hotelu, umístěná v lesoparku blízko lázeňských budov. V blízké době se připravuje muzeum mineralogie a těžby nerostů a také muzeum nejznámější železnice Rakousko-Uherské monarchie a nejbohatší soukromé společnosti ve střední Evropě, Aussiger-Teplitzer Eisenbahn.

Co je Bílinská kyselka

Bílinská kyselka je nejsilnější a složením vynikající alkalický a přirozeně perlivý pramen. Staré české slovo “kyselka” značí pramen s obsahem “kysličníku” uhličitého. Tato přirozená perlivost, velmi vhodná pro užití v gastronomii kvůli osvěžující chuti, také Bílinskou nejvíce odlišuje od jinak velmi podobných zdrojů francouzského lázeňského města Vichy.

Díky této podobnosti se také Bílině ve světové literatuře říkalo “německé Vichy”. Alkalické léčivé vody jsou královnami léčivých vod díky svému mnohostranému využití. Od prostého snížení kyselosti žaludku, přez dlouhodobou regulaci vylučování žaludečních kyselim, Bílinská je vhodná takřka pro všechny procesy zažívání a látkové výměny. Po celou dobu Rakousko-Uherska i socializmu byla doporučována pro průmyslové provozy, pro diabetiky a pro preventivní pitné kúry při prevenci ledvinových a močových kamenů.

Co je Zaječická hořká

Zaječická hořká voda jako nejčitší hořkosolný pramen zaujala světovou veřejnost díky zprávě Bedřicha Hoffmana, osobního lékaře pruského panovníka. Ten v ní nalezl dlouho hledaného nástupce soli z anglického Epsomu, která byla známá jako dokonalé projímadlo. Hořká sůl, síran hořečnatý, dokonalým projímadlem zůstává díky své schopnosti rozpouštět obsah střev. Zaječická hořká je dodnes těžena na stejném místě ve stejných kvalitách a je velice oblíbená a mnohdy přímo pro pacienty klíčová. První česky tištěná encyklopedie také hovoří o tom, že “čistí krev”, a dnes již víme, že její obsah síranů napomáhá k účiné metabolizaci toxinů a jejich vyloučení z těla.

Zásah knížecího ředitelství zřídel Bílina do dějin světové farmacie

Rozšíření známosti produktů lobkovického ředitelství zřídel Bílina dalo také vzniknout celosvětovému pojmenování prvních vyráběných “prášků”. Tyto první produkty farmacie byly pojmenovány spontáně (bez souhlasu Lobkoviců) jako Sedlecké prášky (Seidlitz Powders) a svým složením měly připomínat Bílinskou a Zaječickou, což ale zdaleka nebyla pravda. Výrobci ale měli jistotu, že lidé Sedleckou vodu vnímají jako luxusní léčivo. Tisíce různých druhů balení a krabiček Sedleckých prášků jsou nyní zajímavým sběratelským artiklem a celá tato kauza opravňuje nazývat Zaječickou jako “matku všech léčiv”.