Pěkně zachovalý klasický džbánek SEDLITZ

Zaječická hořká voda ze Sedleckého panství se rozšířila po celém světě jako SEDLITZ, název byl snadno zapamatovatelný a vyslovitelný většinou národů.

Rozšíření sedleckých prášků bylo skutečně celosvětové

Jak praví první vydání Encyklopedie Brittanica, byla spolu s Bílinskou kyselkou Sedlecká voda známá po celém civilizovaném světě”. Obě vody Lobkovického knížecího ředitelství zřídel Bílina daly spontánně název prvnímu celosvětově rozšířenému výrobku nového oboru nazvaného farmacie. Produkt se nazýval Sedlecké prášky a jednalo se o balení dvou prášků, z nichž jeden napodoboval Bílinskou kyselku a druhý Zaječickou hořkou vodu.

První prášek napodobujících Bílinskou byla vlastně chemicky připravená umělá kyselka, prášek dodal vodě perlivost podobně jako běžný šumivý prášek. Druhý, napodobující Zaječickou, obsahoval nepravou hořkou sůl. (Převážně glauberovu sůl)

Sedlecké prášky využívaly slávy Bílinské a Zaječické, ale jejich složení bylo nevhodné. Nemohly se rovnat kvalitě původních originálů. Britští a američtí balneologové nakonec prosadili zákaz užívání názvu Sedlecké prášky pro tyto umělě vyráběná léčiva. Určitou dobu se pak ještě vyráběla léčiva s odvozenými názvy, jako například Seiditline.

Sedlecké prášky z Arden